Taniec uliczny – krótka charakterystyka

Taniec to naturalna ekspresja ludzi, która wyraża ich emocje i odczucia. Stąd też od początku naszego gatunku w najróżniejszych środowiskach był on ochoczo praktykowany. Nie inaczej jest i współczesne i wybornym tego przykładem jest street dance, czyli uliczny taniec. Jest to niezwykle dynamiczny zestaw najróżniejszych odmian kroków tanecznych, które cieszą się ogromną popularnością szczególnie wśród młodego pokolenia. Warto przyjrzeć się tej ekspresji tanecznej, która zdominowała miejsce aglomeracje na każdym kontynencie.

Taniec street dance jest dominującym zjawiskiem w dużej ilości wielkomiejskich kultur nie tylko na boiskach czy ulicach, ale też klubach i dyskotekach. Motywem przewodnim tego nurtu tanecznego jest w dużej mierze improwizacja. Nie mniej w jego przypadku liczą się też relacje międzyludzkie. Śmiało, można pokusić się tezę, że jest to styl życia i jego nieodłącznym elementem są inni ludzie.

Odmiany tańca ulicznego

Zdecydowanie najpopularniejszą odmianą tańca w tym gatunku jest breakdance i hip hop dance, lecz na tym w żadnym razie ta lista się nie wyczerpuje. Mamy tu bowiem do czynienia z niezwykle różnorodnymi podgatunkami, a wśród nich znaleźć można również:

  • house dane,
  • punk dance,
  • studio hip-hop, czyli bardziej komercyjną odmianę tańca hip hop,
  • inspirowane tańcami towarzyskimi tańce takie jak electric slide lub też cha cha slide.

Rozwój i ewolucja tańca ulicznego

Warto wiedzieć, że nie ma jednej osoby czy też nawet grupy, która ma największy wpływ na kształtowanie się tańców ulicznych. Często bowiem jest on rozwijany przez anonimowe osoby, które upodobały sobie dany ruch. Kolejna osoba interpretuje to po swojemu i tym samym oddolnie tworzą się nowe ruchy, sztuczki i wariacje w danym podgatunku.

Dla kogo jest ten taniec?

Z uwagi na to, że taniec uliczny może pochwalić się wieloma odmianami, to oznacza, że wiele osób znajdzie w jego ramach coś interesującego. Tym samym można go praktykować ramach zajęć wychowania fizycznego, szkołach tańca, jak też wprost na ulicy. W niektórych jego podgatunkach niezbędna jest pewna doza krzepy. Bez siły fizycznej na pewnym poziomie trudne do powtórzenia byłyby ewolucje w breakdance. Z drugiej strony można tego rodzaju aktywność potraktować jako wyborny sposób na zachowanie zgrabnej sylwetki i gibkiego ciała.

Poprzez uliczny taniec jesteśmy w stanie wyeksponować swoją indywidualność, a także w niewymuszony sposób oddawać ducha muzyki poprzez ruch. Z uwagi na sporą ilość podgatunków tego tańca każdy jest w stanie przypasować go swojej osobowości i upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *