Dowiedz się czegoś o irlandzkim stepowaniu

Irlandia jest krajem, który wzbudza dużą sympatię u naszych rodaków. Nie zawsze jednak przekłada się to na znajomość najróżniejszych zwyczajów panujących w tym kraju. Tak też jest w przypadku niezwykle tam popularnego tańca, a mianowicie stepowania. Irlandzkie stepowanie może mieć miejsce w grupie lub też solo i jest to naprawdę ciekawa forma tańca. Stąd też mu się nieco bliżej przyjrzeć.

 

Style stepowania z Irlandii

 

Chcąc tańczyć ten taniec, musimy opanować konkretne kroki, które są stałe od setek lat. Mamy więc do czynienia z solową odmianą tj. step dances. W kontekście grupowych odmian warto wyróżnić round dance, line dance i long dance. Warto wiedzieć, że te podziały są jeszcze złożone pod względem rytmów. Sam taniec charakteryzuje się tym, że jest niezwykle skoczny i energiczny. Jednocześnie może on nie być dla każdego, ponieważ jest niezwykle wymagający. Warto w tym miejscu wspomnieć, chociażby o tym, że światowym rekordem jest aż 37 uderzeń stopą na sekundę. Taki wynik może budzić więc podziw i znanie. Jednak nie jest nigdzie powiedziane, że trzeba dążyć do podobnych rezultatów. Jedak widać na tym przykładzie doskonale, że do stepowania irlandzkiego potrzebna jest naprawdę duża wytrzymałość.

 

Cechy wspólne różnych odmian stepowania

 

Chociaż irlandzkie stepowanie może się od siebie różnić to jednak w dużej mierze mamy tu do czynienia z wieloma cechami wspólnymi. Doskonałym przykładem takiego stanu rzeczy jest, chociażby układ rąk. Śmiało, można postawić tezę, że jest on niemal identyczny we wszystkich stylach. Ręce są bowiem trzymane przy ciele, co ma swoje historyczne podłoże. Irlandzcy tancerze ukrywali bowiem swoje praktyki przed angielskim najeźdźcą, praktykując swoje zabawy w piwnicach. Nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć, że było tam ciasno i wymusiło to konkretne zachowania.

 

Cechy charakterystyczne ubioru

 

Najistotniejszym elementem, który jest niezbędny do tańca irlandzkiego, są odpowiednie buty. Powinny one mieć obcas oraz specjalny klocek z przodu. Sam ubiór dawniej nie był jakoś specjalnie ważny, bo zakładano to, co było akurat w garderobie. Dziś stroje bywają bogato zdobione np. z doszytymi kryształkami, aby przykuć w ten sposób uwagę widza.

 

Jak widać doskonale po tej krótkiej charakterystyce irlandzkie stepowanie to ważny element kultury tamtego obszaru. Jest to taniec niezwykle charakterystyczny i rozbudowany. Jest to na tyle intrygująca propozycja, ze warto go bliżej poznać. Nie powinno być z tym większych problemów, ponieważ w naszym kraju jest naprawdę wielu sympatyków tej zielonej wyspy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *