Jak zostać choreografem teatralnym?
Choreografia polega na tworzeniu układów tanecznych do wszystkich profesjonalnych stylów tańca. Dosłowne tłumaczenie słowa choreografia z języka angielskiego brzmi “zapis układu tanecznego”. Osobą, która tworzy choreografię jest choreograf. Zawód ten polega na komponowaniu układów wykorzystywanych w mediach, filmach czy spektaklach.
Kim jest choreograf teatralny?
Choreograf teatralny tworzy układy taneczne na potrzeby spektakli. Jego dzieła można oglądać w teatrze. Każdy choreograf nie tylko posiada doskonałe poczucie rytmu, ale jest także znakomitym tancerzem. Jego zadaniem jest nie tylko skomponowanie ruchów do podkładu muzycznego, ale także zawarcie w tańcu przekazu. Choreograf teatralny jest zatem jedną z osób odpowiedzialnych za wygląd i wydźwięk całego spektaklu. Jego praca jest wymagająca, szczególnie dlatego, że musi wziąć pod uwagę wszystkie aspekty. Chodzi tu nie tylko o predyspozycje i umiejętności tancerzy czy aktorów, ale także o kostiumy i muzykę, które będą ważną częścią przedstawienia. Choreografia musi zatem dobrze wkomponować się w cały spektakl i być stworzona w taki sposób, aby tancerzom nie przeszkadzał w czasie jej wykonywania, na przykład strój.
Jak nauczyć się tworzenia choreografii?
Choreograf to zawód, który wymaga specjalnych predyspozycji. Osoba, która chce pracować jako choreograf teatralny musi nie tylko wykazać się doskonałym poczuciem rytmu, ale także potrafić dobrze tańczyć. Choreograf może specjalizować się w różnych stylach lub być skupiony wyłącznie na jednym. Aby tworzyć profesjonalne choreografię, należy zatem ukończyć odpowiednie kursy i szkolenia.
Choreograf może pracować nie tylko w teatrze, ale także tworzyć układy taneczne do teledysków, spotów reklamowych czy filmów. Zawód ten daje zatem wiele możliwości i można rozwijać się w przypadku wybranym kierunku. Osoby, które zostają choreografami często ukończyły szkołę muzyczną, związaną z rytmiką lub edukacją artystyczną. Każdy choreograf powinien wykazać się:
- kreatywnością,
- doskonałym poczuciem rytmu,
- spostrzegawczością,
- wyczulonym słuchem muzycznym,
- wrażliwością,
- rozwiniętą wyobraźnią,
- znajomością różnych stylów i technik tanecznych.
Jedne cechy można nabyć w odpowiedniej szkole, inne natomiast są wrodzone. Nie jazdy zatem będzie nadawał się do pracy jako choreograf. Jest to zawód ciekawy, aczkolwiek wymagający wielu cech, które nie każdy posiada. Jeśli jednak osoba wybierająca tę profesję jest zdeterminowana i pełna zapału do tworzenia układów tanecznych, może wypracować wiele umiejętności przydatnych w zawodzie choreografa.