Charakterystyka tańca hip-hop – najważniejsze informacje

Wśród nowoczesnych stylów tanecznych prym wiedzie między innymi hip-hop. Zalicza się go do grupy tańców ulicznych (Street Dance) i dzieli na różne odmiany. Tancerze hip hop obecni są w wielu współczesnych teledyskach. Nic więc dziwnego, że taniec ten jest tak powszechny i lubiany przez młodych ludzi.

Słowem wstępu o tańcu hip-hop

Taniec hip-hop, podobnie jak muzyka po raz pierwszy pojawił się na ulicach nowojorskiego Bronksu. Poza tańcem na kulturę tą składają się także muzyka rap, DJ-ing i graffiti. Hip-hop to pewnego rodzaju bunt przeciwko niesprawiedliwości, jaka dotykała czarnoskórych mieszkańców amerykańskich gett. Z tego właśnie powodu taniec hip-hop przepełniony jest dynamicznymi ruchami wyrażającymi ogrom emocji, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych.
Taniec hip-hop, jak już wspomniano, należy do grupy Street Dance. Charakteryzuje go zatem duża swoboda techniczna, choć ma także swoje zasady. Główną z nich jest feeling, czyli “czucie muzyki”. Osoby wykonujący ten rodzaj tańca powinny ruszać się rytmicznie i mieć dobry słuch muzyczny. Drugą ważną zasadą, która obowiązuje przy wykonywaniu układów hip-hopowych jest luz. Tancerze muszą zachować płynność przy odpowiednich ruchach.
Wszystkie rodzaje tańców ulicznych mogą być wykonywane jako bitwy pomiędzy tancerzami. Są to najczęściej ruchy improwizowane, czyli tak zwany freestyle. Każdy tancerz wykonujący hip-hop powinien mieć swój własny, unikatowy styl. Dzięki temu może wyróżnić się kombinacjami własnych ruchów spośród innych osób. Taniec ten zazwyczaj wykonuje jedna osoba w otoczeniu innych. Popularne są dziś także grupy taneczne wykonujące hip-hop.

Odmiany tańca hip-hop

Wśród najpopularniejszych odmian tańca hip-hop znajdują się:

  • breakdance,
  • locking i popping,
  • krumping.

Każdy z nich ma swój własny charakter, a tancerze hip hop odznaczają się różnymi umiejętnościami. Osoby wykonujące breakdance w kulturze hip-hopowej nazywane są b-boy lub b-girl. Styl ten powstał na ulicach nowojorskiego Bronksu. Jego podstawowe ruchy są niezwykle dynamiczne i wypełnione charakterystyczną gestykulacją. Należą do nich toprock, power moves, freeze, drop i footwork.

Locking i popping to połączenie tańca z pantomimą i akrobacjami, które w przeciwieństwie do breakdance wykonuje się głównie na stojąco. Taniec ten wykonują popperzy.
Krumping natomiast jest najłatwiejszym stylem, który wykonują tancerze hip-hop . Praktycznie nie ma tu ograniczeń, a ruchy mają pełną dowolność. Krumping ma na celu wyrzucenie z siebie wszystkich negatywnych emocji. Tancerze rywalizują zatem ze sobą poprzez popychanie i szarpanie siebie nawzajem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *