Ilu polskich lotników uczestniczyło w bitwie powietrznej o anglię

Chyba wszyscy słyszeli, chociaż kilka razy w życiu o słynnej bitwie powietrznej o Anglię. To właśnie z tym wydarzeniem związane są słynne słowa premiera Wielkiej Brytanii, które mówiły o tym, że jeszcze nigdy w historii tak mała garstka ludzi nie uratowała życia milionom. Garstka ludzi, polskich lotników, którzy uczestniczyli w obronie Wielkiej Brytanii przed inwazją nazistowskich Niemiec. Nasuwa się jednak pytania, co znaczyły słowa Churchilla o garstce ludzi, ilu polskich lotników uczestniczyło w bitwie powietrznej o Anglię? Odpowiedzi poszukamy w dzisiejszym artykule.

W słynnej bitwie o Anglię brały udział cztery polskie dywizjony i 81 polskich pilotów latających w dywizjonach brytyjskich – dwa dywizjony bombowców (300 oraz 301) i dwa dywizjony myśliwców (znany z filmów 302 oraz 303). Daje nam to w sumie 145 polskich lotników biorących udział w tym słynnym wydarzeniu podczas II wojny światowej. Tak więc, na pytanie, ilu polskich lotników uczestniczyło w bitwie powietrznej o Anglię, można odpowiedzieć, że 145.

W związku z tym wydarzeniem nasuwa się jeszcze jedno ważne pytanie. Dlaczego polscy lotnicy tak bardzo się zasłużyli i dlaczego do dziś historia o nich pamięta? Odpowiedź jest bardzo prosta. Polscy lotnicy byli najbardziej skutecznymi pilotami służącymi w RAF (Królewskich Siłach Lotniczych Wielkiej Brytanii). Naszym rodakom przypisuje się zestrzelenie, aż 170 wrogich, niemieckich maszyn oraz uszkodzenie 36. W przybliżeniu stanowiło to prawie 1/5 strat w lotnictwie poniesionych przez nazistów. Co więcej, warty zaznaczenie jest fakt, iż za większość zestrzeleń odpowiedzialny był dywizjon 303, który zanotował ich aż 126.

Tak więc, w słynnej bitwie o Anglię brało udział 145 naszych rodaków i to właśnie o nich mówił premier Wielkiej Brytanii. To właśnie tych 145 polskich lotników, którzy walczyli za nie swój kraj, uratowało Anglię i pozwoliło nam dziś, dziesiątki lat później żyć w wolnym kraju oraz wolnej Europie. Tym samym należy się im cześć i pamięć, która winna być kultywowana przez następne pokolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *