Jak tańczyć hip hop?

HIp hop to rodzaj tańca nowoczesnego, który składa się z charakterystycznych ruchów wykonywanych do muzyki z tego samego gatunku. To tak zwany styl wolny, polegający głównie na freestyle’u. Układy hip hop są zazwyczaj bardzo łatwe. Trzeba tylko wczuć się w rytm i mieć dużo energii, aby nadążyć za tempem i energicznymi ruchami tancerzy.

Historia tańca hip hop

Układy hip hop tańczone były już ponad 25 lat temu na ulicach nowojorskiego Bronksu. To stamtąd wywodzi się cała kultura o tej samej nazwie, na którą składają się:

  • muzyka, nazywana rapem,
  • taniec hip hop,
  • DJ-ing.

Hip hop to taniec pozwalający cieszyć się rytmem i wykonywać dowolne ruchy. Stąd też wywodzi się jeden z najsłynniejszych stylów tańca hip hop – freestyle. Układy hip hop obecne są w wielu współczesnych teledyskach i reklamach. Taniec hip hop początkowo był wyrazem buntu czarnoskórych w Ameryki. To taniec fantazyjny, dzięki któremu można wyrazić swoje niezadowolenie, buntowniczość czy witalność.

Style i podstawowe kroki tańca hip-hop

Hip hop należy do tańców z grupy Street Dance – tańców ulicznych. Kroki charakteryzują się dużą swobodą i dowolnością. Wśród najpopularniejszych należy wymienić:

  • toprock,
  • power moves,
  • freeze,
  • footworks.

Toprock to kroki bardzo dynamiczne połączone z gestykulacją. Jest to mowa ciała, przez którą tancerze wyrażają swoje emocje. Power moves wymagają dużej sprawności fizycznej. To kroki połączone z elementami akrobatyki. Freeze polega na zatrzymaniu ciała i zastygnięciu na kilka sekund w jednej pozycji. Footworks natomiast wykonuje się w pozycji przysiadu podpartego.

Wśród najpopularniejszych stylów tańca hip hop można wymienić:

  • breakdance,
  • locking i popping,
  • krumping.

Cechą która łączą je wszystkie jest przede wszystkim ruch improwizowany. Układy hip hop mogą być wykonywane jako bitwy lub solówki w otoczeniu innych tancerzy.
Wszystkie style łączy także to, że opierają się na energicznych ruchach. Osoby zajmujące się tańcem hip hop muszą wykazać się zatem doskonałą aktywnością fizyczną.

Czy warto zatem zapisać się na kurs tańca hip hop? Z pewnością! Jest to rodzaj aktywności, która w stu procentach pomaga wyrazić nawet najgłębiej skrywane emocje. To taniec dla ciała i umysłu, który rozładowuje napięcie, uczy samodyscypliny, a jednocześnie pokazuje jak ważna jest walka o własne dobro. Hip hop to taniec pełen buntu i niezadowolenia. Każdy z tancerzy ma swój własny styl i w odrębny sposób walczy z niesprawiedliwością. Każdy może zatem zapisać się na lekcje tańca hip hop.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *