Taniec współczesny i jego najistotniejsze elementy

Taniec jest znany ludziom od niepamiętnych czasów i praktykowany przez ludzi na każdym kontynencie. Daje on wolność i możliwość wyrażenia siebie. Na potrzeby niniejszego tekstu nie będziemy jednak skupiać się wielu gatunkach, a jedynie na współczesnej odmianie. Jest ona na tyle ciekawa, że zaadaptowała szereg rozmaitych tradycji tanecznych z wielu kultur i do tyczy to również kultury popularnej. Tym samym nie pozostaje nam nic innego, jak tylko bliżej pochylić się nad tym rodzajem ekspresji tanecznej.

 

Taniec współczesny i jego podstawowe rodzaje

 

Taniec współczesny u swej podstawy jest niczym nieskrępowaną sztuką, gdzie dominuje eklektyzm i miks wielu tradycji tanecznych. Co więcej, można też dopatrzyć się w nim elementów gimnastyki i teatru. To powoduje, że niezwykle ciężko jest wskazać jakieś najistotniejsze jego cechy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niemały wpływ na to, jak wygląda dziś taniec współczesny, miała muzyczno-taneczna kultura Afroamerykanów. Stąd też nawet laik jest w tanie dostrzec tu wiele figur i kroków z hip-hopu, nowoczesnego jazzu, ze swingu, a nawet tańców karaibskich. Kolejna jakże interesującą cechą tańca współczesnego są tzw. izolacje. Jest to nic innego jak niezależne poruszanie poszczególnymi partiami ciała. To również element zaczerpnięty od czarnoskórych mieszkańców Ameryki Północnej i Południowej.

 

Kluczowe elementy

 

Jak już zostało to wspomniane, jest wiele rozmaitych kierunków w obrębie tego gatunku tańca. Da się jednak wskazać parę fundamentalnych aspektów. Szczególnie warto zwrócić tu uwagę na wolność nieskrępowaną niczym formę wyrazu. Warto nadmienić, że dotyczy to nie tylko samego tańca, lecz też i ubioru osoby parającej się tańcem współczesnym. Często widzi się osoby tańczące boso lub też tzw. jazzówki. Są to buty popularne zwłaszcza wśród występujących w tańcu bazujących na jazzie. Są one nie tylko wygodne, ale też cechują się elastyczną podeszwą. W ten sposób da się wykonać szereg wymagających figur i układów.

 

USA centrum tańca współczesnego

 

Zdecydowanie największym ośrodkiem, gdzie praktykuje się niniejszą formę tańca, są Stany Zjednoczone. Mamy tam multum szkół i zespołów, które pełnymi garściami korzystają z dziedzictwa wielu kultur i regionów świata. Tym samym nikogo nie powinno zaskakiwać, że taniec współczesny tętni życiem i nieustannie się rozwija.

Wszystko to zebrane razem jednoznacznie wskazuje, że ten gatunek tańca jest szalenie popularny. To żadne zaskoczenie, gdyż pokazuje on sposób postrzegania świata typowy dla dzisiejszego człowieka. Mamy więc tu do czynienia z zamiłowaniem do swobody, dążenie do indywidualizmu i stawianie na samoekspresję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *